Kamienie wczesnośredniowieczych budowli Krakowa. Ich pochodzenie na tle geologii miasta

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1684
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 29,90 zł / szt.

Kamienie wczesnośredniowieczych budowli Krakowa. Ich pochodzenie na tle geologii miasta.

Książka wyróżniona przez Naczelną Organizację Techniczną Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Konkursie TECHNICUS 2016 na Najlepszą Książkę Techniczną.

Architektura Krakowa, w tym architektura przedromańska dająca początek zastosowaniu kamienia do wznoszenia budowli, umożliwia prześledzenie związków pomiędzy budową geologiczną i potencjałem surowcowym podłoża miasta z jednej strony a biegłością w pozyskiwaniu i transporcie kamienia oraz umiejętnościami ówczesnych budowniczych w jego zastosowaniu w budowlach – z drugiej. W kolejno wznoszonych budowlach nowym rozwiązaniom architektonicznym towarzyszyło pojawianie się nowych odmian kamienia o różnych kształtach i wielkościach.

Celem podjętych przez Autorów badań było prześledzenie wpływu budowy geologicznej na kamień zastosowany w dostępnych dla obserwacji fragmentach budowli przedromańskich i romańskich, wzniesionych w ciągu około 300 lat, od początków XI po koniec XIII wieku. Przedstawiono zarys budowy geologicznej miasta i okolicy oraz wyniki szczegółowych obserwacji kamienia z najstarszych budowli, obejmujące jego charakterystykę petrograficzną oraz analizę zmienności formy wykonanych z niego kształtek.

Spis treści w załączniku poniżej

wydawca: Oficyna Wyd.AGH
autor: J.Bromowicz, J.Magiera
rok wydania: 2015
ilość stron: 172
format: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-7464-829-5.

okładka: twarda