Podręcznik stylów. Ornamentyka, meble, architektura wnętrz od najdawniejszych czasów do secesji.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 176
  • Producent: Grupa Wydawnicza Weilbild
  • Dostępność: na indywidualne zamówienie mailem
  • szt.
  • 69,00 zł 62,10 zł / szt.

na zamówienie mailem

Podręcznik stylów. Ornamentyka, meble, architektura wnętrz od najdawniejszych czasów do secesji.

Ernst Rettelbusch

Podręcznik stylów Ernsta Rettelbuscha, architekta z Norymbergi, po raz pierwszy ukazał się w 1914 roku. Był największym życiowym dokonaniem tego znawcy i miłośnika sztuki, a równocześnie doświadczonego praktyka, czynnego architekta, projektanta wnętrz i twórcy mebli. Na podstawie znajomości muzealnych zbiorów krajowych i zagranicznych oraz najważniejszych publikacji na ten temat Rettelbusch stworzył ogromny zbiór rysunków piórkiem, na których utrwalił wszystko, co uznał za istotne do przedstawienia skomplikowanego rozwoju sztuki zdobniczej w ciągu wieków. Pomagali mu współpracownicy: Karl Hoffmann, Tobias Reiff i August Erdmann.
Ten niezwykle obszerny materiał Rettelbusch zgromadził z myślą o studentach i koneserach sztuki, dla których miał on być wprowadzeniem w arkana rzemiosła artystycznego. Nie chciał tworzyć książki dla historyków sztuki – ci posługują się dziś zdjęciami - ani podręcznika, zawierającego gotowe do skopiowania wzory. Wiedział bowiem, że każdy rzemieślnik-artysta musi znajdować własne rozwiązania i wyrażać własnego ducha, w przeciwnym razie jego dzieło nie przetrwa próby czasu. Taka nauka płynęła z minionych czasów. Nasza epoka również ma przywilej czerpania z bogatych źródeł, sięgania do zasobów form, jakie ludzie wypracowali w ciągu minionych pięciu tysiącleci.
Gdy Ernst Rettelbusch rozpoczynał swoje prace, oczy budowniczych i artystów-rzemieślników, szukających wzorów w historii, zwrócone były przede wszystkim na renesans. W niniejszym wydaniu nieco ograniczono elementy charakterystyczne dla tej epoki (i dla gotyku), ponieważ były one reprezentowane ponad miarę w poprzednich edycjach. Z drugiej strony ważne było, by – nie zmieniając zasadniczo charakteru tego dzieła – wprowadzić do niego choćby niektóre przykłady stylów, znane z najnowszych odkryć na terenie Skandynawii, ale też z Chin czy z Japonii.

Publikacja to praca poglądowa dla studentów sztuki i kulturoznawstwa, a także jako wzornik dla architektów wnętrz i ebenistów.

Zawiera ponad tysiąc rysunków z najrozmaitszymi typami mebli i ornamentów wszystkich epok aż do secesji.

wydawca: Wydawnictwo Arkady
autor: Ernst Rettelbusch
rok wydania: 2013
ilość stron: 320
format: 24 cm X 34 cm
ISBN: 978-83-213-4815-5.
okładka: twarda