MIASTA - ogrody jutra.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1367
  • Producent: Fundacja Centrum Architektury
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 44,00 zł / szt.

MIASTA - ogrody jutra.

tytuł oryginału: Garden Cities of Tomorrow.

seria: Fundamenty

Miasto i wieś należy pożerać, aby z tego radosnego związku powstała nowa nadzieja, nowe życie i nowa cywilizacja. Ebenezer Howard

Idea Howarda opisana w publikacji przypomina o podstawowych zasadach, które powinny towarzyszyć planowaniu, takich jak: wygoda i ekonomia przyjętych rozwiązań z punktu widzenia użytkowników, powszechna dostępność dóbr natury i kultury, zachowanie i budowanie więzi społecznych. Stała się ona przyczyną radykalnej zmiany w myśleniu o problemach miast i wsi. Wizjonerski projekt miasta-ogrodu, choć poparty precyzyjnym rachunkiem ekonomicznym, nosił cechy społecznej utopii, a mimo to zyskał żarliwych wyznawców na całym świecie. Liczne próby urzeczywistnienia modelowego miasta-ogrodu zakończyły się fiaskiem, ale idea zaczęła żyć własnym życiem. Pomysły Howarda przekonały Le Corbusiera, który nawiązał do nich w wydanej w 1924 r. Urbanistyce, a po nim kolejne pokolenia planistów,wizjonerów i deweloperów.

Stopniowo zmieniana, wypaczana i wybiórczo traktowana koncepcja została jednak ostatecznie sprowadzona w szerokim społecznym odbiorze do obrazu podmiejskiego osiedla z parkiem. Sama idea miasta-ogrodu pozostaje jednak ciągle jednym z najczęściej cytowanych i wykorzystywanych pomysłów. Odbija się również echem we współczenych projektach miast i dzielnic.

wydawca: Fudacja Centrum Architektury
autor: Ebenezer Howard
rok wydania: 2015
ilość stron: 147
ISBN: 978-83-943750-0-3.
format: 16 x 24,5 cm
oprawa: miękka