Naprawa i ochrona konstrukcji z betonu. Komentarz do PN-EN 1504.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1597
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 59,00 zł 53,10 zł / szt.

rabat -10%

Naprawa i ochrona konstrukcji z betonu. Komentarz do PN-EN 1504.

Istnieje stała potrzeba napraw konstrukcji , podyktowana nieuchronnością uszkodzeń betonu w wyniku nagłego zadziałania czynników mechanicznych, takich jak przeciążenia, uderzenie, wybuch czy wibracja. Są to sytuacje, w których nawet trwały beton staje się przedmiotem naprawy. Przyczyną uszkodzenia mogą być też przebiegające w czasie użytkowania obiektu procesy fizyczne i chemiczne; pierwotna trwałość okazuje się z upływem czasu niewystarczająca. Naprawa stanowi też przewidywany element utrzymania budowli. W warunkach krajowych najczęstszymi czynnikami niszczącymi konstrukcje i elementy z betonu są: korozja mrozowa, chlorki pochodzące z soli odladzających oraz karbonatyzacja. Naprawa jest bardzo skomplikowanym zadaniem inżynierskim, z reguły znacznie bardziej kosztownym niż wznoszenie obiektu. W ostatnich latach ukazała się seria dziesięciu Norm Europejskich, dotyczących napraw i ochrony konstrukcji betonowych. Okazuje się jednak, że znajomość tych norm jest ciągle bardzo skromna. Ten zestaw Norm Europejskich jest nieodzowny dla skutecznej naprawy, a równocześnie okazał się mało „przyjazny” dla potencjalnego użytkownika.

Niniejsza książka ma za cel wypełnić lukę w opracowaniach na temat zbioru norm PN-EN 1504. Jej szczególną zaletą jest właśnie tytułowy komentarz do tych norm. Publikacja przytacza obszerne fragmenty norm (niebieski kolor druku) wraz z bezpośrednim do nich wyjaśnieniem i komentarzem – z odwołaniem się do naukowych i technicznych podstaw.

Książka jest przeznaczona dla wszystkich uczestników procesu naprawy konstrukcji: projektantów i rzeczoznawców, wykonawców robót budowlanych, producentów i dostawców materiałów budowlanych, zwłaszcza specjalistów chemii budowlanej, inwestorów i zarządców obiektów budowlanych, specjalistów nadzoru budowlanego, oraz do studentów wyższych lat wydziałów budownictwa uczelni technicznych.

Spis treści:

1. Wprowadzenie.

2. Struktura zbioru norm PN-EN 1504.

3. Podstawowe definicje.

4. PN-EN 1504 jako wykładnia strategii napraw.

5. Algorytm naprawy.

6. Zasady i metody dotyczące napraw betonu.

7. Zasady i metody dotyczące ochrony zbrojenia.

8. Podstawy doboru zasad i metod.

9. Rodzaje wyrobów naprawczych.

10. Dobór wyrobów - wymagania zapewniające skuteczną naprawę i ochronę.

11. Wytyczne prowadzenia robót naprawczych.

12. Badania i obserwacje wymagane w kontroli jakości.

13. Znaczenie napraw i ochrony konstrukcji w kształtowaniu zrównoważonego budownictwa.

wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
autor: L.Czarnecki, P.Łukowski, A.Garbacz
rok wydania: 2017 r.
ilość stron: 272
format: B5
ISBN: 978-83-01-18704-0.
okładka miękka