ORNAMENT I ZBRODNIA. Eseje wybrane. Adolf Loos

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 502
  • Producent: Fundacja Centrum Architektury
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 48,00 zł / szt.
ORNAMENT I ZBRODNIA. Eseje wybrane.

wydawca: Fundacja Centrum Architektury
autor: Adolf Loos
rok wydania: 2013
ilość stron: 272
format: 16x 24,5 cm
ISBN: 978-83-935538-9-1
oprawa miękka

tłumaczenie: dr Agnieszka Berns
opieka merytoryczna, posłowie: Agnieszka Gryska
wstęp: Dorota Leśniak-Rychlak

Seria wydawnicza: Fundamenty
Warszawa 2013 

Wielu powtarza “ornament to zbrodnia”, wielu powołuje się na Loosa, ale prawie nikt go nie czytał. Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.

Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, ale także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.

Książka ukazała się w serii wydawniczej Fundamenty, w której  publikowane są najważniejsze teksty dotyczące architektury, nie tłumaczone dotychczas na język polski.