W stronę architektury. LE CORBUSIER

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 307
  • Producent: Fundacja Centrum Architektury
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 50,00 zł / szt.

W stronę architektury. LE CORBUSIER

Premierowe tłumaczenie na język polski jednego z najważniejszych manifestów architektonicznych wszech czasów ukazujące się po 89 latach od pierwszego wydania. W stronę architektury (1923) to przełomowy tekst Le Corbusiera (1887-1965) - najbardziej wpływowego architekta i teoretyka architektury XX wieku. Po raz pierwszy padły w nim kluczowe hasła takie jak maszyna do mieszkania. Charyzmatyczny Le Corbusier miał ogromny wpływ na kolejne pokolenia architektów. Bez tej lektury trudno zrozumieć architekturę nowoczesną.

Vers une architecture Le Corbusiera, opublikowana po raz pierwszy we Francji w 1923 roku, jest jedną z najważniejszych książek z teorii architektury, kluczową dla zrozumienia współczesnej urbanistyki i wielu zjawisk kultury XX wieku. Radykalne postulaty sformułowane prostym i dobitnym stylem do dziś nie straciły na aktualności. Opatrzone zestawieniami klasycznych greckich czy renesansowych budowli ze zdjęciami samolotów i transatlantyków, zrewolucjonizowały postrzeganie relacji architektury, tradycji i techniki, niemal natychmiast zapewniły książce miejsce w historii i zainspirowały całe pokolenia architektów i urbanistów.

Pozycja otwiera serię wydawniczą Fundamenty, prezentującą premierowe tłumaczenia na język polski najważniejszych tekstów o architekturze.

„W stronę architektury” jest jedyną książką o architekturze, która zostanie uznana za wielkie dzieło literatury XX wieku.
                                                                  Reyner Banham


Spis treści:

1. Estetyka inżynierska i architektura.
2. Trzy przypomnienia dla Panów architektów.
bryła
powierzchnia
plan
3. Linie kompozycyjne
4. Oczy, które nie widzą.
Parowce
Samoloty
Samochody
5. Architektura.
Rzymska lekcja
Złudzenie planów
Czysty wytwór umysłu
6. Domy seryjne.
7. Architektura albo rewolucja.
LIST Le Corbusiera do Charles'a L'eplatteniera.

 

wydawca: Fundacja Centrum Architektury
autor: LE CORBUSIER
rok wydania: 2012
ilość stron: 317
format: 160 x 245 mm
oprawa miękka
ISBN: 978-83-934574-8-9