ŹLE URODZONE Reportaże o architekturze PRL-u

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1850
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 59,00 zł / szt.

ŹLE URODZONE Reportaże o architekturze PRL-u.

Filip Springer

Nowe, zaktualizowane i poszerzone o kilka dodatkowych reportaży, wydanie kultowej książki o polskiej architekturze PRL-u. Książka została rozszerzona o teksty Kosmiczny wiatr, Wyznawcy, Pięć lat, napisane w 2017 roku. Pozostałe teksty przedrukowane za pierwszym wydaniem, wyjątkiem jest Związek przyczynowo-skutkowy, gdzie wprowadzono uzupełnienia.

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam…
Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u.
Zdaniem jednych  – budynki zasługujące na podziw i uznanie,  zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności  ich powstania  i dlaczego niektórych z nich już nie ma? 
Źle urodzone to fascynująca  opowieść  nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in.  Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Autor przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w  jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej.
Całość ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.
 
ze Wstępu 
"Książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał. "

wydawca: Wydawnictwo Karakter
autor: Filip Springer
rok wydania: 2017; wyd.2
ilość stron: 350
format: 16,5 cm x 24 cm
ISBN: 978-83-65271-54-9.
oprawa miękka ze skrzydełkami