Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 823
  • Producent: Fundacja Kultura Miejsca
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • szt.
  • 32,00 zł / szt.

Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku.

wydawca:  Fundacja Centrum Architektury
autor: Lidia Klein
rok wydania: 2014 r.
ilość stron: 255.
format: 16 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-64986-00-0.
okładka: miękka

Wśród ogłaszanych w ostatnich latach konkursów na istotne budynki użyteczności publicznej, zwłaszcza muzea, trudno byłoby wskazać taki, w którym nie pojawiłoby się przynajmniej kilka „blobów” – obłych, kojarzących się z formami natury, generowanych komputerowo projektów. Wpisując się w rosnące zapotrzebowanie rynku na spektakularne obiekty - ikony, zdominowały one wyobraźnię inwestorów i użytkowników przestrzeni miejskiej. Książka przygląda się genezie tego zjawiska i poddaje go krytycznej analizie. Autorka analizuje prace takich architektów jak John Frazer, Dennis Dollens, Alberto T. Estévez, Greg Lynn, Zbigniew Oksiuta, Lars Spuybroek, grupa UNStudio, Marcos Cruz, Steve Pike i Rachel Armstrong. Choć działalność większości z nich sytuuje się raczej w sferze koncepcji niż realizacji, ich projekty miały kluczowe znaczenie dla estetyki nadającej kształt dzisiejszej przestrzeni. 

Książka Lidii Klein to pierwsza u nas praca opisująca jeden z najbardziej intrygujących nurtów w kulturze artystycznej – współczesną architekturę organiczną. 
W publikacji zamieszczone są liczne zdjęcia i ilustracje prac najwybitniejszych architektów łaczących w swoich dziełach architekturę z naturą.