DAFA ID 5.04. Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1494
  • Dostępność: jest na stanie
    Czas realizacji: 1 dzień roboczy +czas dostawy zgodny z wybranym sposobem dostawy
  • szt.
  • 58,00 zł / szt.

DAFA ID 5.04. Otwory w dachach wykonanych ze stalowych profili trapezowych.

Wskazówki dotyczace rozwiązań konstrukcyjnych. Statyka i montaż.

Opracowano na podstawie publikacji: IFBS 5.04 Öffnungen in Dächern aus Stahltrapezprofilen, grudzień 2005

 

Opracowanie daje odpowiedź na często stawiane przez projektantów pytania: kiedy i jakie rozwiązania konstrukcyjne są konieczne w przypadku wystąpienia otworów w dachach z blach fałdowych?

W wyniku wykonania otworów w powierzchni dachowej, w układzie statycznym stalowych profili trapezowych wykorzystywanych jako powierzchnia nośna powstają nieregularności w przyjmowaniu i przenoszeniu zewnętrznych obciążeń (np. ciężaru własnego, obciążenia spowodowanego siłą ssania wiatru, ciężaru śniegu).

Poprzez wykonanie właściwych czynności konstrukcyjnych należy zagwarantować, że obciążenia te zostaną w odpowiedni sposób przeniesione ze strefy otworów na konstrukcję główną (drewnianą, stalową lub żelbetową).

Oprócz prawidłowego zaprojektowania pod względem statycznym i konstrukcyjnym wzmocnienia otworów w powierzchniach dachowych konieczne jest uwzględnienie szczególnych wymagań w zakresie techniki połączeń z pokryciem dachu, termoizolacją oraz paroizolacją, tak, aby rozwiązanie było odporne na działanie czynników atmosferycznych, zawierało małą ilość mostków cieplnych oraz stanowiło barierę dla konwekcji i utrudniające dyfuzję pary wodnej.

Publikacja wskazuje m.in. rozwiązania konstrukcyjne, wskazówki projektowe, wytyczne montażowe oraz przykłady obliczeń.

Opracowania niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS są powszechnym źródłem wiedzy i podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów, powstałych w trakcie inwestycji pomiędzy stronami. Od momentu powstania IFBS w 1966 roku, organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych. 

Niniejsze opracowanie stanowi realizację jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA od 2006 roku – podnoszenia kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej dachów płaskich. Jako członek prestiżowych, międzynarodowych stowarzyszeń branżowych IFBS (Związek Przemysłowy Lekkiego Budownictwa Stalowego), IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarzy) i FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) w wydawanych publikacjach DAFA przekazuje informacje techniczne i stan wiedzy na podstawie doświadczeń z krajów o dłuższej tradycji wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, uzupełniając je o uwarunkowania i doświadczenia branży w Polsce.

Spis treści w załączniku poniżej

wydawca: Stowarzyszenie DAFA
autor wersji polskiej: Michał Wilk

rok wydania: styczeń 2009
ilość stron: 44
format: A4

okładka: miękka