Witold Cęckiewicz. Monografia Tom 1, 2

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1414
  • Producent: Instytut Architektury
  • Dostępność: czasowo niedostępne

  • Historia ceny
  • Czas realizacji: 24h + czas dostawy zgodny z wybranym przewoźnikiem
  • kpl.
  • 48,00 zł / kpl.
  • Niedostępny

Witold Cęckiewicz. Monografia Tom I, II

tom I Rozmowy o architekturze. Projekty.

tom II Socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Eseje

Witold Cęckiewicz to jeden z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej. Urodzony w 1924 roku, dzięki talentowi i ambicjom doszedł do pozycji, która umożliwiła mu realizację ważnych założeń pomnikowych, a także dużych przedsięwzięć o prestiżowym charakterze: hotel Cracovia i kino Kijów w Krakowie, oraz ikoniczna ambasada PRL w New Delhi. W jego działalności projektowej zaznacza się największe społeczne przedsięwzięcie lat powojennych – masowe budownictwo mieszkaniowe w postaci urbanistycznych projektów osiedli, najpierw na terenie socjalistycznego miasta Nowa Huta, potem modelowego osiedla Podwawelskiego, aż po niezrealizowane osiedle Chełmońskiego. Równolegle projektował również kościoły, od lat 60. do dzisiaj architektura sakralna stanowi ważny nurt jego dzieła, którego zwieńczeniem jest sanktuarium w Łagiewnikach.

Rozmowa zatytułowana Mogłem się wyżyć projektowo – owoc wielogodzinnych spotkań autorów książki z Witoldem Cęckiewiczem, stanowi zasadniczą część pierwszego tomu monografii architekta. Uzupełnia go katalog 30 najważniejszych realizacji twórcy, pokazujący zarówno projekty urbanistyczne, założenia pomnikowe, jak i największe realizacje użyteczności publicznej, a także wybór dziesięciu kościołów.

W drugim tomie podjęto krytyczną analizę wybranych wątków z bogatego i różnorodnego dzieła Cęckiewicza: poszukiwanie nowoczesności, odwilżowy socmodernizm, reprezentacja gomułkowskiej polityki historycznej w realizacjach pomnikowych, projektowanie osiedli mieszkaniowych i zespołów urbanistycznych w okresie PRL, wreszcie analizę postmodernistycznych form budynków sakralnych.


wydawca: Instytut Architektury

pod redakcją: Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski
wydanie: Kraków 2015r.

ilość stron: tom I: 192; tom II: 160

T. I : ilustracje: 124 (40 kolorowe)
T. II : ilustracje: 93 (czarno-białe)
format: 17 x 22 cm
ISBN 978-83-63786-09-0.
oprawa: miękka